Letérés az antalli útról
25 éve tette le az esküt az Antall-kormány
Az Orbán-kormány bizonyos kérdésekben nem az antalli politika folytatója - állapította meg több konzervatív közéleti szereplő a rendszerváltásról és Antall Józsefről tartott konferencián a Köszszolgálai Egyetemen.
Antall József látta, hogy nem hiúság kérdése az ország külföldi megítélése, mert komoly gazdasági következményekkel járhat – erről Jeszenszky Géza beszélt egy budapesti konferencián. A volt külügyminiszter azt is mondta, hogy Európában nincs harmadik utas ország, aki nem fogadja el a NATO-tagságot, az nem ismeri a földrajzot és a történelmet. Tölgyessy Péter volt parlamenti képviselő arról beszélt, hogy a Fidesz szerinte erőpolitizálást folytat.
Az első szabadon választott Országgyűlés 25 évvel ezelőtti megalakulása alkalmából rendeztek konferenciát a Parlamentben, ahol többek mellett Orbán Viktor és Kövér László is felszólalt. Utóbbi a kommunistákat ekézte, előbbi arról nyilatkozott, hogy fiatalként majdnem Nyugaton maradt. Antallt dicsérte, majd belerúgott Gyurcsányba.
Jó ellenzék nincs ma, de jó ellenzéki sajtó igen. Ez szomorú és örvendetes is.
Van néhány igen mocsaras történet - nyilatkozta a hvg.hu-nak Tömpe István, a rendszerváltozás korának privatizációs felelőse. Vallja, benne volt a pakliban, hogy 2-300 vállalatigazgató kapja meg a magyar gazdaságot, ezért aztán a központi privatizáció mellett tette le a voksát, de elismeri, abban a rendszerben is lehetett lopni, "de még mennyire". Kezdetben az egész csak fifikás történetekből állt. A cseheknél miért sikerült sokkal jobban a privatizáció? Mert ott bölcsebb volt az uralkodó elit. A kormányzati középosztály-építés kimaradt zicceréről, és az egymást követően hatalomba kerülők pénzéhes lustaságáról is beszélt.
Nem volt szkinhed, de jobboldali, esetenként szélsőséges nézeteket vallott – így emlékeznek osztálytársai a kamasz Molnár Zsoltra. Az MSZP-s politikus 2002-ben még a Fidesznek dolgozott, ám a szocialisták választási győzelme után a baloldalon futott be politikai karriert. Az eddigi nyilatkozatait összevetve, 2002-ben volt egy olyan időszak, amikor egyszerre dolgozott a Fidesznek és az MSZP-nek. A szocialista kampányfőnök politikai pályaíve. Molnár Zsolt azt mondta, keresztényszociális elveket vallott, szélsőséges eszméket sosem támogatott.
Szobrot állítanak Antall Józsefnek a felvidéki Kolozsnémán február 16-án - közölte a volt miniszterelnökről elnevezett alapítvány szombaton. Elképzeléseik szerint minden nagyobb határon túli területen szobor őrizné a néhai kormányfő emlékét.
Nehéz dolga volt Antall Józsefnek, mert "a politikáról leszoktatott" emberek sokáig nem fogták fel, hogy mit jelent a rendszerváltás – értékelte az 1990 és 1993 közötti miniszterelnök tevékenységét Orbán Viktor a volt kormányfő tiszteletére rendezett országgyűlési emlékülésen. Orbán úgy vélte, elődjét méltánytalanul támadták a szocialista és a liberális politikusok, szavait kiforgatták, lejáratni igyekeztek. Kövér László szerint Antall hitt abban, hogy a politika szereplői között egy minimális együttműködésnek lennie kell. A 20 évvel ezelőtt elhunyt miniszterelnökre emlékeztek a parlamentben.
Emlékülést rendeznek ma a Parlamentben Antall József korábbi miniszterelnök halálának 20. évfordulója alkalmából. Köszöntőt mond Kövér László, az Országgyűlés elnöke, felszólal Orbán Viktor miniszterelnök. A eseményen Áder János köztársasági elnök is részt vesz.
A rendszerváltás utáni első kormányfő húsz éve ezen a napon hunyt el. Összeállításunkban személyes emlék és távolságtartó összegzés egyaránt helyet kapott. Megszólal egykori barát és ellenfél egyaránt.
Az Index két felvételt kért volna az MTVA-tól Antall Józsefről, ám nem kapták meg. Amit Antallra emlékező cikkükben lehoztak, azt az MTVA letiltotta és jogi lépéseket helyezett kilátásba.
Bár méltatói nem győzik hangsúlyozni, mennyit köszönhet a rendszerváltó Magyarország Antall Józsefnek, az is nyilvánvaló, hogy egy hozzá hasonló személyiség ma már nem tudna teret nyerni a hazai politika színpadán. Húsz éve halt meg Antall József, összeállításunkban a maga után hagyott örökséget próbáljuk megragadni.
Bajnai Gordon szerint a kormány tevékenysége szinte pontról pontra tagadása annak, amit Antall József képviselt. Az Együtt-PM társelnöke a rendszerváltás utáni első szabadon választott kormány 1993. december 12-én elhunyt vezetőjének politikai örökségéről videón emlékezett meg a Facebook-oldalán.
"Náci viseletbe öltözött hívekről" beszélt a parlamentben Orbán Viktor, és felszólította a kormányt, hogy "pártjai, miniszteriális szervei szakítsanak meg minden kapcsolatot a szélsőjobbos csoportokkal, és a lehető legkeményebben lépjenek fel a polgárok nyugalmát fenyegető csoportokkal szemben” – igaz, mindez már nagyon régen, 1992 októberében történt, miután a 23-i megemlékezésen árpádsávos zászlóval felszerelt bőrfejűek egy csoportja kifütyülte, és gyalázta Göncz Árpád köztársasági elnököt, aki így nem tudta megtartani beszédét. Az ügyből parlamenti botrány is lett. Kollégánk, a 19 évig parlamenti tudósítóként dolgozó Domány András visszatekintő sorozatának utolsó darabját olvashatják.
Boross Péter korábbi miniszterelnököt köszöntötték egykori és jelenlegi kormánytagok, pályatársak és barátok 85. születésnapján hétfőn a fővárosban.
A demokratikus pepecselés iránti mély megvetés, a kizárólagos hatalomra törés, az állami erőszakszervezetek politikai megfontolásból történő alkalmazásának szándéka, a politikai ellenfelek ellenségnek bélyegzése, azok kizárása a nemzetből, akik az ország érdekeit másként látják szolgálandónak - ezekkel a szavakkal jellemezte Kövér László 1992-ben Csurka István Magyar Fórum-beli tanulmányát.
Antall József államtitkárának véleménye Orbán Viktor által kinevezett főigazgatóról és az ő teóriáiról.
Furcsa helyzetbe lavírozta magát a Fidesz a rendszerváltás megítélésében: bár hivatalosan kritikusan szemlélik a több mint húsz éve történteket, nem tagadhatják, hogy ők is alakítói voltak a folyamatnak, amiről lassan meg is kellene emlékezni. Miközben az állambiztonsági múlt feltárása csúszik, a rendszerváltás kutatására külön intézetet hoznak létre, ami egyfajta gesztus lehet a régi MDF-esek felé, különösen, hogy annak első elnöke a legesélyesebb az élére.
Sárga olajfestékkel öntötték le Antall József volt miniszterelnök budai szobrát péntekről szombatra virradóra - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese.